Du vet väl att du kan beställa hem dina favoritviner?
Du kan även hämta i butik eller hämta hos ombud.Ett utmärkt husvin som passar perfekt till pasta med kyckling eller smakrika kötträtter av nöt och fläskfile.
Wilhelm Schultz, Enjoy Wine & Spirits
"FYND! Om du frågar mig är detta nog Systemets mest prisvärda röda budgetvin denna höst!"
Bengt-Göran Kronstam, Vinbörsen Augusti 2023
Superfynd!
Per Bill - Dina Viner Professional Edition
Om vinet
-
Smakbeskrivning
Karaktär
Ung och mustig med karaktär av körsbär, björnbär, örter och choklad. Fräsch och saftig stil med balanserad syra och mörka bär.
Gott till
Buffémat, pasta med köttfärssås eller till köttet från grillen.
Passar till
FågelFläskGrillNötSällskapsdryck -
Fakta
Förslutning
Skruvkapsyl
Årgång
2024
Sockerhalt
0.5 gram/100ml
Druvor
Montepulciano 100%
Lagring
Gott att dricka nu men kan lagras i 1-3 år.
Artikelnummer
233701
Producent
Vinifikation
Druvorna skördas från vingårdar som dels ägs av Umani Ronchi och från kontrakterade odlare i norra Abruzzo. Vinet har lagrats på ståltank i 4 månader och även en kortare tid på flaska med ambitionen att ge ett fruktigt, ungt och fräscht vin.
-
För restauranger
Antal kolli 12 st
Art. nr. Martin & Servera 674788
Art. nr. Menigo 729866
Pris (exkl. moms) 87 kr
Om producenten
Umani Ronchi är av många ansedd som en av de ledande vinegendomarna i Marche. Beläget i Osimo Scalo söder om Ancona, grundade Dr. Gino Umani Ronchi verksamheten på 1950-talet. Nu drivs egendomen av familjen Bernetti med sonen Michele i spetsen. Ansvarig i vinkällaren är Giacomo Mattioli med hjälp av konsulterande vinmakaren Giuseppe Caviola. Förutom de erkänt bra vita Verdicchio- och röda Montepulciano-vinerna från Marche har de även utvecklat kvalitetsviner i grannregionen Abruzzo. 2002 började man odla ekologiskt och idag är majoriteten av deras vingårdar omställda till ekologisk odling.
Umani Ronchi var tidigt ute och redan 2002 påbörjade man omställning till ekologisk odling i sina vingårdar i Colline Teramane i norra Abruzzo. Ett arbete som har fortsatt och idag omfattar stora delar av Umani Ronchis vingårdar.
Hållbarhet
-
Klimatkompensation
Under 2013 började vi att klimatkompensera för den påverkan våra frakter och transporter har på miljön, som en del av ett mer omfattande CR-arbete. -
30% ekologiskt sortiment
Vi arbetar ständigt med att utöka vårt ekologiska sortiment. I dagsläget är ca 30 procent av vårt sortiment ekologiskt. -
Bottled with care
Vi strävar ständig efter att ta kloka och hållbara beslut och vårt hållbarhetsarbete är en integrerad del av företagets affärsmodell och styrning.
Avsnitt #63 – Marche
I det här avsnittet pratar vi om regionen Marche, som man skulle kunna benämna som Italiens Småland. Det blir självklart vintips från området och dessutom berättar vi vilken druvsort som kan smaka lite som tuggummit Jenka. Gäst i studion är högaktuella författaren, innehållsproducenten och poddaren Benjamin Andrée.