- Naturkork

Generöst fruktig smak med en rostad fatkaraktär och inslag av mörka bär, kryddor, blåbär, björnbär och vanilj.
Servera gärna till en mustig gryta på nötkött och svamp. Passar även utmärkt till grillat kött av nöt, lamm eller vilt.
2018
2 gram/liter
Zinfandel 100%
Gott att dricka nu och kan även lagras i upp till tre år.
6507
Antal kolli 12 st
Art. nr. Martin & Servera 711648
Art. nr. Menigo 727298
Pris (exkl. moms) 135 kr
Detta är legenden om den trefingrade desperadon Jack, som vandrade över slätterna och bergen strax öster om Sacramento, Kalifornien, under den mytiska vilda västern-tiden. Cirka 120 kilometer öster om San Fransisco ligger [...] Läs mer
3 Finger Jack Old Vine Zinfandel är ett lagom solmoget, fylligt, mjukt och smakrikt vin med låg sockerhalt.
Det är just de gamla stockarna som bidrar till att vinet får något extra och en dimension av komplex elegans. Ytterligare en karaktär i vinet kommer av lagring på amerikanska och franska ekfat i 7 månader innan det hamnar i sin speciella flaska. Om du inte redan noterat flaskans form så kika gärna en extra gång.
Fruktig och inbjudande doft med inslag av plommon, blåbär, björnbär och vanilj. Generös fruktig smak med en rostad fatkaraktär med inslag av plommon, blåbär, björnbär och vanilj.
Druvorna till vårt vin odlas i Lodi, ett område mellan San Fransisco Bay och bergskedjan Sierra Nevada där det råder medelhavsklimat med varma dagar och svala nätter. Här trivs Zinfandeldruvan och här finns vinstockar som planterades redan 1888 och som än idag producerar druvor av toppkvalitet. Våra druvor till 3 Finger Jack kommer från vinstockar som är upp till 110 år gamla, därav tilläggsnamnet Old Vine Zinfandel.
På den här webbplatsen förekommer information om och marknadsföring av alkoholhaltiga drycker. Du måste ha fyllt 25 år för att besöka den. När du bekräftar att du är 25 år eller äldre godkänner du också att webbplatsen använder cookies. Välkommen!