Öppna meny
Cristom Vineyards Pinot Noir Paul Gerrie

Cristom Paul Gerrie Pinot Noir

Vindruvorna skördas för hand på vulkanisk jordmån. Cirka 50% av vinet jäser med hela druvklasar (whole bunch vinification). Vinet ligger 17 månader på jästfällning och därefter lagras vinet i nya franska ekfat under 20 månader. Toner av hallon, mörka körsbär, en tydlig mineralitet och i eftersmaken svart te. Vinet har ett ungdomligt uttryck med en tydligt fruktdriven profil, med finstämda, inställsamma tanniner.

Typ Ursprung Volym Alkoholhalt
Kryddigt och mustigt, Rött vin 750 ml 13.5%

Passar till

Icon / Grill Created with Sketch. Grill
Icon / Lamm Created with Sketch. Lamm
Icon / Not Created with Sketch. Nöt
Icon / Varmratt Created with Sketch. Varmrätt
Icon / Vilt Created with Sketch. Vilt

Om vinet

  • Karaktär

    Vinet är känt för sina många dimensioner med toner av hallon, mörka körsbär, en tydlig mineralitet och i eftersmaken svart te. Vinet har ett ungdomligt uttryck med en tydligt fruktdriven profil, med finstämda, inställsamma tanniner.

    Gott till

    Vinet passar till smakrika rätter av nöt, lamm eller vilt, eller till svamprisotto eller lagrade ostar.

  • Årgång

    2022

    Sockerhalt

    0.5 gram/100ml

    Druvor

    Pinot noir 100%

    Lagring

    20% av vinet lagras 20 månader i nya, franska ekfat.

    Artikelnummer

    H602801

    Producent

    Cristom Vineyards

    Vinifikation

    Vindruvorna skördas för hand på vulkanisk jordmån. Cirka 50% av vinet jäser med hela druvklasar (whole bunch vinification). Vinet ligger 17 månader på jästfällning och därefter lagras vinet i nya franska ekfat under 20 månader.

  • Antal kolli 6 st

    Pris (exkl. moms) 549 kr

Produktblad

Cristom Paul Gerrie Pinot Noir

Du skickas nu vidare till Systembolaget!

På Systembolaget kan du lägga din beställning och få information om lagersaldo i din butik.

Välkommen tillbaka till oss på Enjoy Wine & Spirits!

Köp på Systembolaget